Dočkal se fenomén samovznícení konečně svého rozluštění?

23. 10. 2012 12:57:24
Fenomén samovznícení (SHC - Spontaneous human combustion) děsí lidstvo už po staletí. Jde o jev poměrně zřídkavý, přesto však budí hrůzu. Nikdo nedokáže určit, kdy udeří příště a kdo se stane jeho další obětí. Mnoho vědců se usilovně snažilo přijít této záhadě na kloub, odhalit a uspokojivě vysvětlit mechanismy, které jev spouštějí. Nyní se zdá, že hádanku nevysvětlitelného vzplanutí osob konečně rozluštil britský biolog Brian J. Ford. Ten tvrdí, že samovznícení je výsledkem složitých metabolických procesů.

Téměř všechny případy se odehrávají podle stejného scénáře. Oběť v mžiku zachvátí plameny, které přišly nečekaně a zdánlivě odnikud. Tělo je během několika desítek minut spáleno na popel včetně i tak tvrdých částí, jako jsou stehenní kosti. Na “místě činu” pak zůstávají jen ohořelé zbytky dolních končetin. Blízko ležící předměty, včetně novinového papíru, však bývají zpravidla ohněm netknuty. Přesto je jasné, že ke spálení lidského těla během tak krátké chvíle je třeba silného žáru. Pracovníci krematorií se shodují, že ke zpopelnění je třeba dosáhnout teploty minimálně 1200°C po dobu několika hodin a přesto se musí velké kosti dodatečně rozdrtit.

Patrně prvním zaznamenaným případem samovznícení člověka se stal případ z anglického města Christchurch v hrabství Dorset. Dne 26. června roku 1613 ve spánku náhle vzplanul tesař John Hitchen. Jeho manželka z incidentu vyvázla s popáleninami. Společně se svou matkou pak hořící tělo vynesla ven na ulici, kde údajně hořelo ještě tři dny, než se proměnilo v popel.

Ukázkovým případem samovznícení se stala událost ze 4. prosince 1966. Obětí byl John Irving Bentley, lékař v penzi. V osudný den ho navštívili přátelé, kteří se zdrželi až do večera, to bylo naposledy, kdy byl spatřen živý. Následujícího dne časně ráno vešel do domu Don Gosnell, aby zkontroloval stav elektroměru. V domě ucítil kouř a zvláštní zápach a začal hledat jeho zdroj. V koupelně se mu pak naskytl hrůzný pohled. Na podlaze zela propálena asi metrová díra do suterénu a na jejím okraji ležela pravá noha obutá v bačkoře. To bylo vše, co z lékaře zůstalo. Přivolaný koroner později prohlásil: "Vše, co jsem nalezl, byl kolenní kloub na vrcholku podstavce v suterénu, nohu od kolene dolů a rozházený popel o dva metry níže. Avšak oheň, který hořel tak prudce, zcela strávil celý zbytek těla doktora Bentleyho, zanechal jeho chodící rám zcela nedotčený vedle díry." Jako příčina smrti bylo uvedeno zadušení.

Mráz běhá po zádech také při vyprávění hasiče Jacka Staceyho. V sedmdesátých letech byl povolán k požáru schátralého domu, v němž našel své útočiště jeden z místních bezdomovců a právě ten se stal další obětí tehdy ještě nevysvětlitelného úkazu. “Na jeho břiše se objevila štěrbina dlouhá asi 10 cm, vyskakovaly z ní plameny, jako by uvnitř hořel benzín. Abych oheň uhasil, lil jsem vodu z hadice přímo do břicha toho žebráka, protože se mi zdálo, že právě tam je jeho ohnisko. Nemám nejmenší pochybnosti, že ohnisko ohně bylo uvnitř těla," uvedl Stacey do vyšetřovacího protokolu. Muž i přes snažení hasiče uhořel. V jeho okolí však nebyl nalezen žádný zdroj požáru. V domě nebylo zavedená elektřina, ani plynová přípojka.

Za několik staletí se nastřádalo zhruba 120 doložitelných případů, které by bylo možné označit za výsledek SHC. Spekuluje se ovšem o tom, že se jedná pouze o pomyslnou špičku ledovce. V úmrtních listech obětí dosud stávala příčina smrti nejasná či nešťastná náhoda a podobně. To se změnilo teprve v září roku 2011, kdy irský soudní lékař Ciaran McLoughlin stanovil samovznícení jako příčinu úmrtí sedmašedesátiletého muže Michaela Fahertyho. Faherty se tak stal první oficiálně uznanou obětí samovznícení. Ohořelé ostatky muže byly nalezeny v jeho obývacím pokoji. Oheň poškodil pouze podlahu a strop nad tělem. Neobvyklý případ byl proto podroben zevrubnému zkoumání. "Oheň byl dopodrobna vyšetřen a já nemůžu udělat nic jiného, než říct, že toto úmrtí patří do kategorie spontánního samovznícení člověka, které nemá žádné adekvátní vysvětlení," prohlásil McLoughlin.

Názory badatelů, kteří se snažili příčinu samovznícení odhalit, se různí. V minulosti se samovznícení vysvětlovalo nadměrným požíváním alkoholu. Ukázalo se však, že ke vzplanutí by bylo potřeba vypít tolik alkoholu, že by oběť dříve zemřela na otravu. “Alkohol, o kterém se mluvilo dříve, nesedí, protože se v těle neakumuluje. Naopak, v důsledku metabolismu se štěpí,” tvrdí biolog Ford, který se fenoménem zabývá. Jiní spekulovali o zásahu kulovým bleskem. Tuto teorii není možná zcela vyvrátit nebo potvrdit, neboť sám kulový blesk je úkaz stále ještě neprobádaný. Objevily se dokonce i extrémní myšlenky. Například, že se jedná o dílo mimozemšťanů či hlučného ducha poltergeista.

Dlouhou dobu byla jako nejpravděpodobnější vysvětlení SHC uznávaná teorie knotového efektu. Zjednodušeně řečeno - oblečení oběti mělo sloužit jako knot svíčky, zatímco tuk v těle jako vosk. Tuk se během procesu vstřebává do oblečení a podporuje tak hoření. Ke vzniku knotového efektu by pak stačil jakýkoliv zdroj ohně. Teorii nahrával fakt, že většina uhořelých osob byla nalezena v blízkosti krbu, nebo patřily k náruživým kuřákům. Ačkoli by trvalo delší dobu, než plameny tělo vstřebají, badatelé argumentovali nejčastěji tím, že oběti byly nalezené až po několika hodinách a oheň měl tedy volné pole působnosti. Ve snaze dokázat správnost tvrzení, odvysílala roku 1989 britská televizní stanice BBC experiment s mrtvým prasetem (organismus prasete se totiž v mnohém podobá tomu lidskému). Jeho tělo ovinuli látkou a zapálil jej. Vepř hořel po dobu 7 hodin, aniž by se plameny rozšířily na poblíž umístěné textilie či nábytek. Experiment byl ještě několikrát zopakován vědci i amatérskými badateli, vždy se dobrali stejného výsledku.

Biolog Brian J. Ford se přesto domnívá, že i tato teorie je zcela mylná. Nemůže vysvětlit například náhlá vzplanutí pod širým nebem nebo případy, kdy nebyl nalezen jediný možný zdroj požáru. Sám přišel s vlastní teorií, která může způsobit revoluci na poli obecně přijímaných vysvětlení tohoto jevu. Podle něj za vším stojí vysoce hořlavý aceton. Ten se v lidském těle vytváří během metabolických procesů, kdy se snižuje hladina krevního cukru - glukózy. Glukózu organismus využívá jako svůj základní “pohon”. V některých podmínkách se hladina krevního cukru dostane příliš nízko. “Buňky nemohou spoléhat na obvyklý zdroj energie a místo toho jsou nuceny jako zdroj energie používán tuk,” míní Ford. Dochází tak ke složitým pochodům, v jejichž důsledku začnou játra do krve vylučovat aceton, ten se poté šíří do těla a orgánů.

“Jeden faktor byl všemi přehlížen. Když je metabolismus buněk nucen změnit své pochody, objeví si nové biochemické cesty. Při kontrole obětí SHC jsem rozeznal jeden faktor, který mohli mít všichni společný. Někteří (ale ne všichni) byli alkoholici, někteří (ale ne všichni) měli nadváhu, někteří (ale ne všichni) byli staří a oslabení, někteří (ale ne všichni) byli kuřáci. Ale všichni se zdáli být indisponováni,” vysvětluje vědec. K “vyhladovění buněk” a následnému štěpení tukových buněk může dojít i během nemoci nebo po tréninku v posilovně.

Aceton, je-li v těle přítomný, může být nejen cítit z dechu jedince, ale podle Forda také prostupuje do vrstev podkožního tuku a poté se shromažďuje v záhybech oblečení. Po celou dobu je aceton vysoce hořlavý a k jeho vznícení stačí jen výboj statické elektřiny, která vzniká například při tření textilií ze syntetických vláken nebo česání vlasů.

Svou teorii se rozhodl ověřit pokusem. Z laboratorních vzorků vepřových tkání nasáklých acetonem sestavil miniaturní model lidského těla, jenž posadil na provizorní židličku z hliníku a zapálil. Vzorek poslušně vzňal a hořel modrým plamenem. Přesně takovým, jaký popisovali svědci přítomní při vzplanutí člověka. Během pěti minut oheň proměnil v popel trup figurín a většinu z horních končetin, aniž by se rozšířil do okolí. Po skončení experimentu bylo možné pozorovat okolí modelů nasáklé tukem, stejně jako u obětí SHC.

Zatím nebyly provedeny pokusy na modelech lidských figurín v životní velikosti, zdá se však, že má nově popsaná acetonová teorie slibně našlápnuto k tomu stát se oficiálním uznávaným vysvětlením pro fenomén samovolného vzplanutí osob.

Autor: Eva Soukupová | úterý 23.10.2012 12:57 | karma článku: 37.31 | přečteno: 10597x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 25.12 | Přečteno: 433 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.40 | Přečteno: 298 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 518 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7181
Novinář na volné noze, občasný fotograf, milovník sushi, hudby a dobrých filmů žijící v Praze. Když cvaká klávesnice nebo závěrka, jsem ve svém živlu.

TOPlist

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...